Infinix Hot 50i (128GB/6GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,100 Original price was: KSh 3,100.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Tecno MegaPad 10 (128GB/8GB; 13MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 4,000 Original price was: KSh 4,000.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Smart 9 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,700 Original price was: KSh 2,700.KSh 2,400Current price is: KSh 2,400.
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 (Go Edition), XOS 14 |
| Deposit | Ksh 2,400 |
| Installments | Ksh 65 Daily |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Infinix Smart 9 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,400; followed by installments of Ksh 65 Daily for one year.

Infinix Smart 9 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F1.9 + AI Lens |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama Bokeh AI Scene Recognition HDR LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness Up to 240Hz Touch Sampling Rate Always-on Display Wet-touch Responsive Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 10W Charging Reverse Wired Charging Up to 12.4h Video Playback |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Go Edition XOS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers DTS Audio AI Text Optimize Powerful 5m LED Flashlight |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR MOTOR |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.7 x 7 7.1 x 8.35 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Punch-Hole Display with Dynamic Bar |
| Weight | 188 g |
| Colors | Metallic Black Neo Titanium Mint Green Sandstone Gold |
| In the Box | Infinix Smart 9 Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | Smart 9 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 13,600 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 2,400 Deposit Installments of Ksh 65 Daily |
| Availability | Available since September 2024 |
Additional information
| Main Camera | 13MP |
|---|---|
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Infinix Smart Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Smart 9 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400

Reviews
There are no reviews yet.