MKOPA M10 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,200 Original price was: KSh 3,200.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Itel P65 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 Original price was: KSh 4,000.KSh 3,680Current price is: KSh 3,680.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel A06 (32GB/2GB; 8MP Camera; 4000mAh)
KSh 2,800 Original price was: KSh 2,800.KSh 2,438Current price is: KSh 2,438.
| Display | 6.56 Inches, 540 x 1208 Pixels |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Camera | 8MP |
| Memory | 32GB Storage; 2GB RAM |
| Battery | 4,000mAh, 5W Charging |
| Software | Android 14 (Go Edition), Itel OS 14 |
| Deposit | Ksh 2,438 |
| Installments | Ksh 56 Daily |
Category: Itel
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Itel A06 (32GB/2GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 2,438; followed by installments of Ksh 56 Daily for one year.

Itel A06 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP |
| Video Recording | Yes |
| Rear Camera Features | Panorama Portrait LED Flash |
| Front Camera | 5MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 2TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.56 inches |
| Resolution | 540 x 1208 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 202 ppi |
| Display Features | Waterdrop Screen Design |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4000mAh Li-ion |
| Battery Features | 5W Charging Up to 44h Music Playback |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 (Go Edition) Itel OS 14 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | Unisoc SC7731E |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Platform Features | |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Rear Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 9.4 mm |
| Weight | 192.6g |
| Colors | Champagne Gold Dawn Blue Magic Black |
| In the Box | Itel A06 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 10,600 |
| Lipa Pole Pole Price | Deposit: Ksh 2,438 12 Months: Ksh 56 Daily 9 Months: Ksh 64 Daily 6 Months: Ksh 81 Daily |
| Availability | Available since August 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 32GB |
|---|---|
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Battery | 4000mAh |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 2GB |
| Series | Itel A Series |
| Operating System | Android 14 |
| Main Camera | 8MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 5MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel A06 (32GB/2GB; 8MP Camera; 4000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400

Reviews
There are no reviews yet.