Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Itel S25 (128GB/6GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,634Current price is: KSh 3,634.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | Ksh 3,634 |
| Installments | Ksh 83 Daily |
Out of stock
Category: Itel
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Itel S25 (128GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,634; followed by installments of Ksh 83 Daily for one year.

Itel S25 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.6 + AI Lens |
| Video Recording | 2K 30fps Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | Autofocus Panorama Ring-LED Flash Super Night Super HDR Pro / Slo-mo Portrait |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock 2K 30fps Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 6GB LPDDR4X 6GB Extended RAM |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Curved AMOLED Screen 1.07Billion Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1400 Nits Peak Brightness Always-on Display 100% DCI-P3 Gamut Gorilla Glass 7i 1500Hz Touch Sampling 2160Hz PWM Dimming 94% Screen to Body Ratio Wet Touch Display |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 18W Fast Charging Bypass Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 itel OS 14.5 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T620 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust & Water Resistant 60-month Fluency |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.6 mm |
| Body | TitanShield Protection Integrated Metal Inner Frame Coated Protection Film |
| Weight | 163g |
| Colors | Bromo Black Mambo Mint Sahara Gleam |
| In the Box | Itel S25 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 15,800 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,634 Deposit 12 Months: Ksh 83 Daily 9 Months: Ksh 95 Daily 6 Months: Ksh 120 Daily |
| Availability | Available since January 2025 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB |
|---|---|
| Deposit | Under Ksh 4k |
| Battery | 5000mAh |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| RAM | 6GB |
| Series | Itel S Series |
| Operating System | Android 14 |
| Main Camera | 50MP |
| Network | 4G |
| Front Camera | 32MP |
Reviews (0)
Be the first to review “Itel S25 (128GB/6GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.