Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
Galaxy S20 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh - Certified Renewed)
KSh 8,400 Original price was: KSh 8,400.KSh 7,500Current price is: KSh 7,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo A3 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5100mAh)
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1604 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB/6GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, ColorOS 14 |
| Deposit | 256GB – Ksh 6,600; 128GB – Ksh 5,200 |
| Installments | 256GB – Ksh 155 Daily; 128GB – Ksh 125 |
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Oppo A3 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,600; followed by installments of Ksh 155 Daily for one year. The 128GB/6GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 5,200 and installments of Ksh 125 daily.

Oppo A3 Full Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + Flicker Sensor |
| Video Recording | 1080P @30fps, 720P @30fps Video Zoom: 1080P @30fps Slow motion: 720P @120fps Time-lapse: 1080P @30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR Night LED Flash PDAF FOV 76°; 5P lens; AF Open-loop focus motor |
| Front Camera | 5MP F2.2, FOV 78°; 3P lens; FF |
| Front Camera Features | Full HD 30fps Time-lapse Portrait / Night Panorama Dual-View Video |
| MEMORY & STORAGE | |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1604 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 1000 Nits Peak Brightness Wet Touch Responsive 120Hz Touch Sampling Rate 89.9% Screen Ratio China Southern Glass Vivid Mode: 83% NTSC Gentle mode: 71% NTSC |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh Non-Removable |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 30 Min SUPERVOOC 2.0 4years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 ColorOS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | IP54 Dust and Splash Resistant MIL-STD-810H Compliant 50-Month Fluency Guarantee |
| AI Features | AI Portrait Retouching |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n WLAN 2.4G/WLAN 5G WLAN Display WLAN network tethering Wi-Fi 5GHz 80MHz |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | BeiDou GPS GLONASS Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| Audio | 300% Ultra Volume Mode |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Geomagnetic sensor Proximity sensor Accelerometer Gravity sensor Pedometer Front/back ambient light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm |
| Body | Plastic Body Military-Grade Shock Resistance Multiple Liquid Resistance |
| Weight | 186 g |
| Colors | Sparkle Black Starry Purple Starlight White |
| In the Box | Oppo A3 Handset USB Data Cable Charger SIM Ejector Tool Quick guide Protective Case 24 Months Warranty |
| Model Number | CPH2683 CPH2693 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | 128GB/6GB – Ksh 26,000 256GB/8GB – Ksh 28,400 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 6,600 Deposit Installments of Ksh 155 Daily |
| Availability | Available since August 2024 |
Additional information
| Series | Oppo A Series |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| Battery | 5100mAh |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Front Camera | 5MP |
| Main Camera | 50MP |
| Network | 4G |
| Operating System | Android 14 |
| RAM | 6GB, 8GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo A3 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5100mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.