Realme C75 (512GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 6,700 – KSh 8,400Price range: KSh 6,700 through KSh 8,400
Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo Reno 13F (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5800mAh)
KSh 8,500 Original price was: KSh 8,500.KSh 8,000Current price is: KSh 8,000.
| Display | 6.67 Inches, 1080 x 2400 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5800mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 8,000 |
| Installments | Ksh 185 Daily |
Out of stock
Category: Oppo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Oppo Reno 13F (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,000; followed by installments of Ksh 185 Daily for one year. .

Oppo Reno 13F Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080P @60fps/30fps 720P @60fps/30fps EIS/OIS video: 1080P @30fps Video Zoom: 1080P @60fps/30fps Slo-mo: 720P @120fps Time-lapse: 1080P @30fps Dual-view video: 720P @30fps |
| Rear Camera Features | Wide angle: 50MP F1.8; FOV 76°; 5P lens Ultra-wide angle: 8MP F2.2; FOV 112°; 5P lens Macro: 2MP F2.4; FOV 89°; 3P lens Portrait, Night, PRO Panorama, Macro, Slo-mo Dual-view video, Time-lapse HI-RES, Google lens Underwater Photography |
| Front Camera | 32MP F2.4, FOV 82°; 5P lens |
| Front Camera Features | Portrait, Night Panorama Dual-view video Time-lapse Retouch Screen fill light |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X @ 2133MHz 2 × 16 bits 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 Inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Rigid AMOLED Screen 16.7 million colours (8-bit) |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz Refresh Rate Up to 180Hz Touch Sampling Rate Vivid Mode: 100% DCI-P3 Natural Mode: 100% sRGB 92.2% Screen-To-Body Ratio Normal Brightness: 600nits HBM Brightness: 1200nits |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5800mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging Up to 45% in 30 Min Reverse Wired Charging SUPERVOOC Flash Charge 4 Years Battery Health 14.6 Hours Puzzle Gaming 2.23 Days of Usage |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 ColorOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| GPU | ARM G57 MC2 1.0GHz |
| Platform Features | IP68/IP69 Dust & Water Resistant Up to 2m for 30 Min 80°C Hot Water Splash 60 Months Fluency Guarantee |
| AI Features | AI HyperBoost AI Multi-Cooling System AI Editor AI Live Photo AI Clarity Enhancer AI Unblur AI Reflection Remover AI Motion AI Reimage AI LinkBoost 2.0 AI Writer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | WiFi 2.4G WiFi 5G 802.11b/g/a/n, WiFi 5 (802.11ac) |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3, Low Energy |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, Aptx, Aptx-HD, LDAC |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Compass Accelerometer Proximity Gyro Ambient Light |
| DESIGN | |
| Dimensions | 162.2 x 75.1 x 7.8 mm |
| Body | Glass Front Plastic Frame Plastic Back Urban Avant-Garde Aesthetic AirLight Comfort Design |
| Weight | 192 g |
| Colors | Graphite Grey Skyline Blue Plume Purple |
| In the Box | Oppo Reno 13F Handset Charger USB Data Cable SIM Ejector Tool Quick Guide Safety Guide Protective Case |
| Model Number | CPH2701 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 37,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 8,000 Deposit Installments of Ksh 185 Daily |
| Availability | Available since January 2025 |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Battery | 5800mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Oppo Reno Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo Reno 13F (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5800mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
-5% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.