Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000 Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300.
Samsung A05 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,500Price range: KSh 3,500 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500 Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200.
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Storage | 512GB |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 7,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Category: Oppo
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 12,200; followed by installments of Ksh 280 Daily for one year.
Oppo Reno 15F 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 4K @30fps (rear & front) 1080p @60/30fps (rear) 720p @60/30fps (rear) EIS/OIS video stabilization supported 1080p slow motion @120fps 720p slow motion @240fps Time-lapse @30fps Dual-view and video zoom supported |
| Rear Camera Features | 50MP wide camera, f/1.8, 79° FOV, AF supported, 5P lens 2-axis OIS (optical image stabilization) on wide camera 8MP ultra-wide camera, f/2.2, 112° FOV, 5P lens 2MP macro camera, f/2.4, 89° FOV, 3P lens Shooting modes: Photo, Video, Portrait, Night, Panorama SLO-MO, Dual-view video, Time-Lapse Sticker, Hi-Res, Google Lens Underwater mode, PRO mode Macro mode, Doc Scanner |
| Front Camera | 50MP F2.0, FOV 1000°, 5P lens |
| Front Camera Features | Auto Focus supported Photo mode Video mode Portrait mode Night mode Panorama Dual-view video Time-Lapse Sticker mode Retouch Screen Fill Light Hi-Res mode |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 512GB UFS 3,1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| USB OTG | Supported |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.57 Inches |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED (Flexible screen) 1.07 Billion Colors |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Display Features | Up to 120Hz Refresh Rate Up to 240Hz Touch Sampling Rate Vivid Mode: 100% DCI-P3 Natural Mode: 100% sRGB 93.04% Screen-To-Body Ratio Normal Brightness: 600nits HBM Brightness: 1400nits Cover Glass: AGC Dragontrail DT-STAR D+ |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7000mAh Li-ion |
| Battery Features | 8-W Fast Charging Up to 45% in 30 Min Reverse Wired Charging SUPERVOOC Flash Charge 4 Years Battery Health 14.6 Hours Puzzle Gaming 2.23 Days of Usage |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16 ColorOS 16 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| GPU | Adreno 710 |
| Platform Features | IP68/IP69 Dust & Water Resistant Up to 2m for 30 Min 80°C Hot Water Splash 60 Months Fluency Guarantee |
| AI Features | AI HyperBoost AI Multi-Cooling System AI Editor AI Live Photo AI Clarity Enhancer AI Unblur AI Reflection Remover AI Motion AI Reimage AI LinkBoost 2.0 AI Writer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM card + eSIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G Wi-Fi 5 (802.11ac) 802.11b/g/a/n WLAN 2.4G WLAN 5.1G WLAN 5G WLAN 5.4G WLAN 5.8G WLAN tethering Wi-Fi 2.4GHz 20M Wi-Fi 2.4GHz 40M Wi-Fi 5GHz 20M Wi-Fi 5GHz 40M Wi-Fi 5GHz 80M 1 x 1 SISO, WLAN Display |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | Beidou GPS GLONASS Galileo QZSS A-GNSS Assisted Positioning WLAN Positioning Cellular Network Positioning |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, Low Energy |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Bluetooth Audio Codec: SBC, AAC, Aptx, Aptx-HD, LDAC |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Colour temperature sensor E-compass Accelerometer Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 158.12 x 74.97 x 7.78 mm |
| Body | Glass Front |
| Weight | 180 g |
| Colors | Aurora Blue Twilight Blue |
| In the Box | Oppo Reno 15F Handset Charger USB Data Cable SIM Ejector Tool Quick Guide Safety Guide Protective Case |
| Oppo Reno15 F Oppo Reno15 F 5G | |
| Model Number | |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | Ksh 55,500 |
| Availability | Available since January 2026 |
Oppo Reno 15F Payment Plans
| Reno 15F 512GB/12GB | |
| Deposit | Ksh 12,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 280 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Storage | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Oppo Reno Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
Reviews (0)
Be the first to review “Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
-5%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A6 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7000mAh)
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo A3 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5100mAh)
KSh 5,200 – KSh 6,600Price range: KSh 5,200 through KSh 6,600
-15%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.