Samsung A05 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,500Price range: KSh 3,500 through KSh 4,500
Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Samsung A05s (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 4,800 – KSh 5,300Price range: KSh 4,800 through KSh 5,300
| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2400 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 128GB/64GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 14, One UI 6.1 |
| Deposit | 128GB – Ksh 5,300; 64GB – Ksh 4,800 |
| Installments | 128GB – Ksh 107 Daily; 64GB – Ksh 97 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy A05s (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,300; followed by installments of Ksh 107 daily for one year. Additionally, the 64GB/4GB configuration is available at a deposit of Ksh 4,800 and installments of Ksh 97 daily.

Samsung A05s Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @60fps |
| Rear Camera Features | 2MP Ultra Wide 2MP Macro Bokeh / Panorama Portrait / LED Flash Digital Zoom up to 10x Slow Motion 120fps @HD Auto Focus |
| Front Camera | 13MP F2.0 |
| Front Camera Features | Live Focus Background Blur Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB / 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (FHD+) |
| Display Type | PLS LCD Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | Infinity-U Design 90Hz Refresh Rate Vision Booster Low blue light 800 Nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po Non-Removable |
| Battery Features | 25W Fast Charging 106Hrs Audio Playback 44Hrs Talk Time (4G LTE) 21Hrs YouTube Playback 19Hrs Internet Usage (Wi-Fi) 19Hrs Internet Usage (LTE) |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14; One UI 6.1 2 Major Android Upgrades |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| GPU | Adreno 610 |
| Platform Features | 4 Years Security Updates |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz VHT80 Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Light Sensor, Virtual Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 168.0 x 77.8 x 8.8 mm |
| Body | Plastic Body Rounded Edges |
| Weight | 194 g |
| Colors | Silver Black Light Green |
| In the Box | Samsung A05s Handset Quick Start Guide Data Cable (USB C-to-C) SIM Eject Tool 24 Months Warranty |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | 128GB – Ksh 16,500 64GB – Ksh 14,800 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 5,300 Deposit Installments of Ksh 107 Daily |
| Availability | Available since December 2023 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Samsung A Series |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung A05s (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
The latest watu simu lipa pole pole phones include Samsung A56 5G, Samsung A36 5G, Samsung A26 5G, Samsung A16, Samsung A06 and Samsung A05 among others.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.