Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 36,500 Original price was: KSh 36,500.KSh 33,200Current price is: KSh 33,200.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Samsung A15 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,700 – KSh 7,200Price range: KSh 6,700 through KSh 7,200
| Display | 6.5 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 5MP + 2MP |
| Memory | 128GB Storage; 4GB/6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 14, One UI 6.0 |
| Deposit | 4GB – Ksh 6,700; 6GB – Ksh 7,200 |
| Installments | 4GB – Ksh 128 Daily; 6GB – Ksh 142 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy A15 (128GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 7,200; followed by installments of Ksh 142 Daily for one year. The 128GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 6,700 and installments of Ksh 128 daily.

Samsung A15 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 5MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @30fps Slow Motion 120fps @HD |
| Rear Camera Features | 5MP Ultra Wide 2MP Macro Bokeh / Panorama Portrait / LED Flash Digital Zoom up to 10x |
| Front Camera | 13MP F2.0 |
| Front Camera Features | Live Focus Background Blur Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 Pixels (FHD+) |
| Display Type | Super AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Display Features | Infinity-U Design 90Hz Refresh Rate Vision Booster Low blue light 800 Nits Peak Brightness |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po Non-Removable |
| Battery Features | 25W Fast Charging 106Hrs Audio Playback 44Hrs Talk Time (4G LTE) 21Hrs YouTube Playback 19Hrs Internet Usage (Wi-Fi) 19Hrs Internet Usage (LTE) |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14; One UI 6.1 2 Major Android Upgrades |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | 4 Years Security Updates |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz VHT80 Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Light Sensor, Virtual Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Body | Plastic Body Rounded Edges |
| Weight | 200 g |
| Colors | Blue Black Blue Light Blue Yellow |
| In the Box | Samsung A15 Handset Quick Start Guide Data Cable (USB C-to-C) SIM Eject Tool 24 Months Warranty |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | 6GB – Ksh 19,500 4GB – Ksh 19,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 7,200 Deposit Installments of Ksh 142 Daily |
| Availability | Available since December 2023 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 13MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Samsung A Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung A15 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
The latest watu simu lipa pole pole phones include Samsung A56 5G, Samsung A36 5G, Samsung A26 5G, Samsung A16, Samsung A06 and Samsung A05 among others.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.