Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,900 Original price was: KSh 6,900.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200.
Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 8,900 Original price was: KSh 8,900.KSh 8,500Current price is: KSh 8,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Camon 40 Premier 5G (256GB/12GB; 50MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 14,500 Original price was: KSh 14,500.KSh 13,616Current price is: KSh 13,616.
| Display | 6.67 Inches Curved, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 70W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 13,616 |
| Installments | Ksh 283 Daily |
Out of stock
Category: Tecno
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Tecno Camon 40 Premier (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 13,616; followed by installments of Ksh 283 Daily for one year.
Tecno Camon 40 Premier Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.2 + 50MP F2.2 Sony LYT-700C Ultra Night Camera |
| Video Recording | 4K 60/30fps 1080p 30fps HDR / Video Bokeh Time-lapse Dual-view Video |
| Rear Camera Features | 50MP PDAF / OIS 50MP Periscope Telephoto / PDAF / 3x Optical Zoom 50MP 114-degree Ultrawide / PDAF Night / Bokeh / Panorama / HDR Quad LED Flash |
| Front Camera | 50MP F2.5 |
| Front Camera Features | Autofocus AI Beauty Face Unlock PDAF |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1260 x 2800 Pixels (FHD+) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Display Features | 144Hz Refresh Rate HDR Always-on Display Gorilla Glass 7i |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh Li-ion |
| Battery Features | 70W Fast Charging 5 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HiOS 15 |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core (4nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Platform Features | IP68/69 Dust and Water Resistance Up to 2 Meters |
| AI Features | AI Studio / AI Eraser 2.0 AI Image Extender AI Perfect Face AI Sharpness Plus AI Writing / AI Translate AI Toolkit / AI Briefings AI Beauty / Ask Ella AI Distortion Correction AI Circle to Search AI Full-Link Call Assistant AI Call Noise Cancellation AI Call Translation / AI Call Summary AI Auto Answer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot 30% Wi-Fi Booster |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers 24-bit Hi-Res Audio Dolby Atmos Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Geomagnetic Sensor A+G Sensor Ambient light & distance sensor Infrared Remote Control Electronic Compass |
| DESIGN | |
| Dimensions | 161 x 75 x 7.7 mm |
| Body | Ultra Drop-resistant Body SGS 5-Star Drop-resistant Classic Side-axis Design |
| Weight | 193 g |
| Colors | Galaxy Black Emerald Lake Green |
| In the Box | Tecno Camon 40 Premier Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Other Names | Camon 40 Premier |
| Model Number | CM8 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 59,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 13,616 Deposit Installments of Ksh 283 Daily |
| Availability | Available since March 2025 |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Internal Storage | 256GB |
| Battery | 5100mAh |
| RAM | 12GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 10k to 15k |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Camon 40 Premier 5G (256GB/12GB; 50MP Triple Camera; 5100mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.

Reviews
There are no reviews yet.