Tecno Camon 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 6,900 Original price was: KSh 6,900.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200.
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 – KSh 4,500Price range: KSh 4,000 through KSh 4,500
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 8,900 Original price was: KSh 8,900.KSh 8,500Current price is: KSh 8,500.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,500; followed by installments of Ksh 188 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9 and 6 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments during the loan period.
See the full breakdown of payment plans here.




Tecno Camon 40 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.9 + 8MP Sony LYT-700C Ultra Night Camera |
| Video Recording | 4K 60/30fps 1080p 30fps HDR / Video Bokeh Time-lapse Dual-view Video |
| Rear Camera Features | 50MP PDAF / OIS 8MP Wide-angle One-Tap Flash Snap 1/1.56″ large sensor 2.0μm fused pixels Dual LED Flash Flicker Sensor AI Image Extender Underwater Photography |
| Front Camera | 50MP f/2.0 |
| Front Camera Features | 91.6-degree ultra-wide Face Unlock Multi-Focal Length Portrait AIGC Portrait 2.0 |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 144Hz Refresh Rate Always-on Display Curved Display Gorilla Glass 7i |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 50% Charge in 23Min 100% Charge in 43Min 11.5hrs YouTube Streaming 5 Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HiOS 15 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | 60-Month Lag-free Guarantee IP68/IP69 Dust & Water Resistance Dual Security System Super Cooling PinPoint Nav 2.0 |
| AI Features | AI Studio / AI Eraser 2.0 AI Image Extender AI Perfect Face AI Sharpness Plus AI Writing / AI Translate AI Toolkit / AI Briefings AI Beauty / Ask Ella AI Distortion Correction AI Circle to Search AI Full-Link Call Assistant AI Call Noise Cancellation AI Call Translation / AI Call Summary AI Auto Answer |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot 30% Wi-Fi Booster |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Geomagnetic Sensor A+G Sensor Ambient light & distance sensor Infrared Remote Control Electronic Compass |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.3 mm |
| Body | Ultra Drop-resistant Body SGS 5-Star Drop-resistant Classic Side-axis Design |
| Weight | 179 g |
| Colors | Galaxy Black Emerald Lake Green Glacier White Emerald Glow Green |
| In the Box | Tecno Camon 40 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| Model Number | CM7 |
| Availability | Available since March 2025 |
Tecno Camon 40 Pro Payment Plans
| Regular Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 8,500 |
| 12 Months | Ksh 188 Daily |
| 9 Months | Ksh 221 Daily |
| 6 Months | Ksh 280 Daily |
| VIP Option | (Higher Deposit, Less Daily) |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| 12 Months | Ksh 172 Daily |
| 9 Months | Ksh 199 Daily |
| 6 Months | Ksh 249 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| Battery | 5200mAh |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Tecno Camon Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Camon 40 Pro (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Itel City 200 (128GB/4GB; 50MP Camera; 5200mAh)
KSh 3,700Original price was: KSh 3,700.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400. -
Itel S26 Ultra (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,800Current price is: KSh 5,800. -
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 3,000Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-
Vivo Y21d (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,600 – KSh 4,000Price range: KSh 3,600 through KSh 4,000
-
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Related Smartphones
Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
Tecno Spark Slim (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
-17% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.