Infinix Smart 9 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,700 Original price was: KSh 2,700.KSh 2,400Current price is: KSh 2,400.
Tecno Camon 30s (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno MegaPad 10 (128GB/8GB; 13MP Dual Camera; 7000mAh)
KSh 4,000 Original price was: KSh 4,000.KSh 3,400Current price is: KSh 3,400.
| Display | 10.1 Inches, 800 x 1280 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 7000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14 |
| Deposit | Ksh 3,400 |
| Installments | Ksh 85 Daily |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The Tecno MegaPad 10 tablet (128GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,400; followed by installments of Ksh 85 Daily for one year.

Tecno MegaPad 10 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | LED Flash |
| Front Camera | 5MP |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 512GB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 10.1 Inches |
| Resolution | 800 x 1280 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 149 ppi |
| Display Features | 450 Nits Brightness Eye Comfort Dark Mode 80% Screen-to-Body Ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Battery Features | 18W Fast Charging 100% Charge in 2.5hrs Up to 8hrs Video Playback Up to 41hrs Music Playback 55 Days Standby Overcharge Protection |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | Dual-tasking View SmartScan for Documents Kids Space Enhanced Multi-App Background Caching |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | 1 x SIM card slot Nano-SIM (4FF) 1 x T-Flash card slot |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor E-compass Proximity Sensor Motor Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 240.7 x 159.5 x 7.35 mm |
| Body | Aluminum Frame Aluminum Back |
| Weight | 447 g |
| Colors | Champagne Gold Space Grey |
| In the Box | Tecno Megapad 10 Tablet Quick Start Guide USB Cable Charger Sim Eject Tool Warranty Card |
| Other Names | Tecno T1001 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 18,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,400 Deposit Installments of Ksh 85 Daily |
| Availability | Available since October 2024 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 7000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | None |
| Series | Tecno Megapad Tablets |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno MegaPad 10 (128GB/8GB; 13MP Dual Camera; 7000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-12%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.