Tecno Pop 10 (64GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,900 Original price was: KSh 2,900.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500.
Tecno Spark 40 Pro (128GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,200Current price is: KSh 4,200.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Spark 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
KSh 4,100 Original price was: KSh 4,100.KSh 3,700Current price is: KSh 3,700.
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Storage | 256GB / 128GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
Category: Tecno
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Tecno Spark 40 (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,700; followed by installments of Ksh 90 Daily for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Tecno Spark 40 Specifications
Tecno Spark 40 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + AI Lens |
| Video Recording | 1440p 30fps 1080p 30fps |
| Rear Camera Features | Panorama HDR PDAF Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP f/2.0 |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 4GB 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB / 128GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS, 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5200mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 5 Years Battery Health 100% Charge in 55 Minutes FreeLink Free Calls without Signal |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 HiOS 15 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP64 Dust and Water Resistant Drop Resistance – Up to 1.5m 4 Years Fluency Guarantee |
| AI Features | AI Smart Charging System AI Writing AI Translate AI IMAGING Tecno AI Ask Ella |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| Location | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Jack |
| Audio | Dual Stereo Speakers DTS Sound |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Software Gyroscope Infrared Remote Control |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 7.7 mm |
| Body | Glass Front Plastic Back Plastic Frame Cutting-edge DECO Design |
| Weight | 188 g |
| Colors | Ink Black Titanium Grey Veil White Mirage Blue |
| In the Box | Tecno Spark 40 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable 45W Fast Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Model Number | KM5 |
| Availability | Available since July 2025 |
Tecno Spark 40 Payment Plans
| Spark 40 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 3,700 |
| 12 Months Plan | Ksh 90 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 116 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 146 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Battery | 5200mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Spark Series |
| Deposit | Under Ksh 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 40 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.