Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 36,500 Original price was: KSh 36,500.KSh 33,200Current price is: KSh 33,200.
MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 4,199Current price is: KSh 4,199.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Vivo Y03 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Memory | 128GB/64GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14, FuntouchOS 14 |
| Deposit | 128GB – Ksh 3,000; 64GB – Ksh 2,600 |
| Installments | 128GB – Ksh 75 Daily; 64GB – Ksh 65 Daily |
Category: Vivo
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Vivo Y03 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,000 and easy installments of Ksh 75 daily for one year. The 64GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 2,600 followed by installments of Ksh 65 daily.

Vivo Y03 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP F2.2 + 0.08MP F3.0 |
| Video Recording | Full HD 30fps Time-lapse |
| Rear Camera Features | Panorama / LED Flash PDAF / Portrait Super Night Algorithm Stylish Night Filters |
| Front Camera | 5MP F2.2 |
| Front Camera Features | Face Unlock |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB LPDDR4X 500MB RAM Saver |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.56 Inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate 70% NTSC Colour Saturation Capacitive multi-touch |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 15W Fast Charging 46% in 60 Minutes 100% in 139 Minutes 6.8Hrs PUBG Gaming |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 Funtouch OS 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Up to 4GB Virtual RAM 150% Volume Boost App Retainer Dual Ring Design |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Dual-band Wi-Fi Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | None |
| Other Sensors | Accelerometer Ambient Light Sensor Proximity Sensor Motor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.63 × 75.58 × 8.39 mm |
| Body | Glass Front Composite Plastic Back Plastic Frame |
| Weight | 185 g |
| Colors | Space Black Gem Green |
| In the Box | Vivo Y03 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Sim Ejecting Tool Warranty Card Protective Film (applied) |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 15,000 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 3,000 Deposit Installments of Ksh 75 Daily |
| Availability | Available since March 2024 |
Additional information
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | None |
| Series | Vivo Y Series |
| Deposit | Ksh 4k to 5k |
| pa_dimensions | 332 |
| pa_colors | 334, 335 |
| pa_main-features | 336, 337, 338, 339, 340, 341 |
| pa_display-resolution | 342 |
| Display Type | |
| pa_color-depth | 343 |
| pa_display-features | 345, 346 |
| pa_depth-camera | 290 |
| pa_video-recording | 293 |
| pa_main-camera-features | 295, 347, 348, 349 |
| pa_front-camera-video-recording | 350 |
| pa_front-camera-features | 351 |
| pa_card-slot | 301 |
| pa_chipset | 352 |
| pa_graphics-processor | 354 |
| pa_platform-features | 355, 356 |
| pa_charging | 309 |
| pa_audio-playback | 358 |
| pa_battery-features | 360, 361 |
| pa_usb-version | 317 |
| pa_bluetooth-version | 362 |
| pa_earjack | 322 |
Reviews (0)
Be the first to review “Vivo Y03 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-18% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo Y05 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,200Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V60 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 5,500 – KSh 6,700Price range: KSh 5,500 through KSh 6,700
-11% New
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.