Samsung A05s (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 4,800 – KSh 5,300Price range: KSh 4,800 through KSh 5,300
Samsung A15 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,700 – KSh 7,200Price range: KSh 6,700 through KSh 7,200
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,300Current price is: KSh 5,300.
| Display | 8.7 Inches, 800 x 1340 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 5MP |
| Memory | 64GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5100mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 13, One UI 5.1 |
| Deposit | Ksh 5,300 |
| Installments | Ksh 103 Daily |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
The Samsung Galaxy Tab A9 (64GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 5,300; followed by installments of Ksh 103 Daily for one year.

Galaxy Tab A9 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 8MP |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @30fps |
| Rear Camera Features | Autofocus HDR |
| Front Camera | 2MP |
| Front Camera Features | Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 8.7 Inches |
| Resolution | 800 x 1340 Pixels (WXGA+) |
| Display Type | TFT Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 179 ppi |
| Display Features | |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Battery Features | 15W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | Dual Stereo Speakers |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Single SIM SIM 1 + MicroSD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS Glonass Beidou Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | None |
| Other Sensors | Accelerometer Geomagnetic Sensor Light Sensor Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 211.0 x 124.7 x 8.0 mm |
| Body | Aluminum Frame Aluminum Back |
| Weight | 333 g |
| Colors | Graphite Silver Navy |
| In the Box | Galaxy Tab A9 Tablet Quick Start Guide USB Cable Charger Sim Eject Tool Warranty Card |
| Other Names | Samsung Galaxy Tab A9 |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 14,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 5,300 Deposit Installments of Ksh 103 Daily |
| Availability | Available since October 2024 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 5MP |
| Front Camera | 2MP |
| Internal Storage | 64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5100mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | None |
| Series | Galaxy Tab |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Galaxy Tab A9 (64GB/4GB; 8MP Camera; 5100mAh)” Cancel reply
About brand
The latest watu simu lipa pole pole phones include Samsung A56 5G, Samsung A36 5G, Samsung A26 5G, Samsung A16, Samsung A06 and Samsung A05 among others.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A15 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,700 – KSh 7,200Price range: KSh 6,700 through KSh 7,200
-12%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.