Infinix Note 40 Pro+ 5G (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 4600mAh)
KSh 9,500 Original price was: KSh 9,500.KSh 9,200Current price is: KSh 9,200.
Vivo Y18 (128GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,500 Original price was: KSh 4,500.KSh 3,800Current price is: KSh 3,800.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix GT20 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 8,900 Original price was: KSh 8,900.KSh 8,400Current price is: KSh 8,400.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 3.1 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14 |
| Deposit | Ksh 8,400 |
| Installments | Ksh 195 Daily |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Infinix GT20 Pro (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 8,400; followed by installments Ksh 195 Daily for one year.

Infinix GT20 Pro Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.8 + 2MP + 2MP |
| Video Recording | 2K 30fps Full HD 60/30fps Dual-view Video |
| Rear Camera Features | Bokeh Dual Video HDR, Macro Night Mode Optical Image Stabilization (OIS) Panorama Quad LED Flash |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | AI Beauty HDR Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X 12GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS3.1 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.64 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1.07Billion Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | Curved Display 144Hz Refresh Rate 1300 Nits Peak Brightness Gorilla Glass 94.3% screen-to-body ratio |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-Po (Non-removable) |
| Battery Features | 45W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14, XOS 14 |
| Processor | 3.1 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8050 |
| GPU | ARM Mali-G77 MC9 |
| Platform Features | IP53 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio X-Axis Linear Motor Up to 2 Years OS Upgrades Up to 3 Years Security Patches |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR X-AXIS MOTOR SAR SENSOR INFRARED |
| DESIGN | |
| Dimensions | 162.66 x 75.89 x 8.1mm |
| Body | Cyber Black Mirage Silver |
| Weight | 187 g |
| Colors | Vintage Green Obsidian Black |
| In the Box | Infinix GT20 Pro Handset Quick Start Guide USB Type-C Data Cable SIM Ejection Tool Warranty Card |
| Other Names | GT20 Pro |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 39,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 8,400 Deposit Installments of Ksh 195 Daily |
| Availability | Available since April 2024 |
Additional information
| Main Camera | 108MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5000mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix GT Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix GT20 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.