Itel S25 Ultra (256GB/8GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 5,800 Original price was: KSh 5,800.KSh 5,520Current price is: KSh 5,520.
Neon Ultra 2 (64GB/4GB; 16MP Triple Camera; 5100mAh)
KSh 2,000 Original price was: KSh 2,000.KSh 1,000Current price is: KSh 1,000.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Redmi Note 14 (128GB/6GB; 108MP Triple Camera; 5500mAh)
KSh 5,500 Original price was: KSh 5,500.KSh 4,800Current price is: KSh 4,800.
| Display | 6.67 Inches, 1080 x 2400 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 128GB Storage; 6GB RAM |
| Battery | 5500mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 14, HyperOS |
| Deposit | Ksh 4,800 |
| Installments | Ksh 115 Daily |
Category: Redmi
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Redmi Note 14 (128GB/6GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,800; followed by installments of Ksh 115 Daily for one year.

Redmi Note 14 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.7 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 1080p at 60fps 1080p at 30fps 720p at 30fps |
| Rear Camera Features | 108MP Wide / PDAF 2MP Macro 2MP Depth Night / AI Portrait HDR / Panorama LED Flash |
| Front Camera | 20MP F2.2 |
| Front Camera Features | HDR / Panorama AI Beauty Face Unlock 1080p at 30fps 720p at 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.67 Inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate 1800 Nits Peak Brightness Corning Gorilla Glass 5 Always-on Display 960Hz PWM dimming SGS Low Blue Light Certification 100% DCI- P3 wide color gamut PPI 394 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5500mAh Li-ion |
| Battery Features | 33W Turbo Charging 55% Charge in 40 Min 100% Charge in 77 Min 4Years Battery Health |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 HyperOS |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G99 Ultra |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS QZSS GLONASS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.3 x 76.6 x 8.2 mm |
| Body | Aluminum Frame |
| Weight | 196.5 g |
| Colors | Mist Purple Lime Green Midnight Black Ocean Blue Sand Gold |
| In the Box | Redmi Note 14 Handset USB Type-C Cable SIM Eject Tool Protective Case Quick Start Guide Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 25,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 4,800 Deposit Installments of Ksh 115 Daily |
| Availability | Available since January 2025 |
Additional information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| Main Camera | 108MP |
| Front Camera | 20MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 6GB |
| Battery | 5500mAh |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Redmi Note Series |
| Deposit | Ksh 5k to 7k |
Reviews (0)
Be the first to review “Redmi Note 14 (128GB/6GB; 108MP Triple Camera; 5500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-9%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.