MKOPA M10 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,200 Original price was: KSh 3,200.KSh 2,800Current price is: KSh 2,800.
Galaxy S20 Plus 5G (128GB/8GB; 64MP Quad Camera; 4500mAh - Certified Renewed)
KSh 8,400 Original price was: KSh 8,400.KSh 7,500Current price is: KSh 7,500.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,200Price range: KSh 3,500 through KSh 4,200
| Display | 6.7 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Memory | 64GB/128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 14, One UI 6.1 |
| Deposit | 64GB- Ksh 3,500; 128GB – Ksh 4,200 |
| Installments | 64GB – Ksh 93 Daily; 128GB – Ksh 99 |
Category: Samsung
- 12 Months Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0725-266-766
Description
Samsung Galaxy A06 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 4,200; followed by easy installments of Ksh 99 Daily for one year. Alternatively, you may opt for the 64GB/4GB variant, at a deposit of Ksh 3,500 and installments of Ksh 93 daily.

Samsung A06 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | FHD (1920 x 1080) @30fps Slow Motion 120fps @HD |
| Rear Camera Features | Digital Zoom up to 10x 50MP Wide / AF 2MP Depth Bokeh / Panorama Portrait / LED Flash |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Live Focus Background Blur |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB / 64GB |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.7 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | PLS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Display Features | 90Hz Refresh Rate |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Features | 25W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14; One UI 6.1 2 Major Android Upgrades |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | Security Updates up to 31 March 2030 |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz, VHT80 Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS Beidou, Galileo, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side-Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Gyro Sensor Geomagnetic Sensor Light Sensor Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.3 x 77.3 x 8.0 mm |
| Body | Matte-finished Plastic Rear |
| Weight | 189 g |
| Colors | Light Blue Black Light Green |
| In the Box | Samsung A06 Handset Quick Start Guide Data Cable (USB C-to-C) SIM Ejector 24 Months Warranty |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 26,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 4,200 Deposit Installments of Ksh 99 Daily |
| Availability | Available since August 2024 |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung A06 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
The latest watu simu lipa pole pole phones include Samsung A56 5G, Samsung A36 5G, Samsung A26 5G, Samsung A16, Samsung A06 and Samsung A05 among others.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
-
iPhone 15 Pro (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 38,500Original price was: KSh 38,500.KSh 36,900Current price is: KSh 36,900. -
iPhone 15 Pro Max (256GB/8GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 43,000Original price was: KSh 43,000.KSh 40,300Current price is: KSh 40,300. -
iPhone 14 Pro Max (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 35,000Original price was: KSh 35,000.KSh 31,500Current price is: KSh 31,500. -
iPhone 14 Pro (256GB/6GB; 48MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 29,500Original price was: KSh 29,500.KSh 28,000Current price is: KSh 28,000. -
iPhone 13 Pro Max (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 31,000Original price was: KSh 31,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200. -
iPhone 13 Pro (256GB/6GB; 12MP Quad Camera - Certified Renewed)
KSh 25,000Original price was: KSh 25,000.KSh 23,100Current price is: KSh 23,100.
Related Smartphones
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.