Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
Category: Tecno
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Tecno Pop 20 (128GB/4GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 3,200, followed by easy installments of Ksh 80 daily for one year. The 64GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 2,000 and installments of Ksh 70 daily.
Tecno Pop 20 Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 13MP + 0.08MP |
| Video Recording | Full HD 30fps |
| Rear Camera Features | PDAF / Panorama Portrait / AI Beauty HDR / Bokeh Dual LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Front Camera Features | Face Unlock Dual LED Flash |
| MEMORY | |
| RAM | 4GB + 4GB Extended RAM |
| Storage | 128GB/64GB |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (HD+) |
| Display Type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Display Features | 120Hz Refresh Rate Wet & Oily Touch Control |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh Li-ion |
| Battery Features | 15W Fast Charging 101h Music Playback 80% Charge in 1.4hrs 31hrs talk time 19hrs YouTube Streaming |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core (12nm) |
| Chipset | Unisoc T615 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistance Dual Stereo Speakers DTS Audio 4 Years Lag Free Guarantee 4.5G Lighting Network |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G 300mbps download speeds |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Earjack | 3.5mm Stereo |
| SENSORS | |
| Fingerprint | Side Mounted |
| Other Sensors | Accelerometer Proximity Sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.10 mm |
| Weight | 189 g |
| Colors | Ink Black Titanium Grey Aurora Purple Galaxy Blue |
| In the Box | Tecno Pop 20 Handset Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejecting Tool Warranty Card |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | 128GB/4GB – Ksh 12,700 64GB/4GB – Ksh 11,400 |
| Availability | Available since January 2026 |
Tecno Pop 20 Payment Plans
| Tecno Pop 20 64GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,000 |
| 12 Months Plan | Ksh 70 Daily |
| Tecno Pop 20 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 3,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 80 Daily |
Additional information
| Storage | 128GB, 64GB |
|---|---|
| RAM | 4GB |
| Operating System | Android 15 |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Tecno Pop Series |
| Color | Aurora Purple, Galaxy Blue, Ink Black, Titanium Grey |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-12%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
-6%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.