Vivo Y03 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,600 – KSh 3,000Price range: KSh 2,600 through KSh 3,000
Infinix GT20 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 8,900 Original price was: KSh 8,900.KSh 8,400Current price is: KSh 8,400.
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Note 40 Pro+ 5G (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 4600mAh)
KSh 9,500 Original price was: KSh 9,500.KSh 9,200Current price is: KSh 9,200.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 4,600mAh, 100W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14 |
| Deposit | Ksh 9,200 |
| Installments | Ksh 215 Daily |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
Infinix Note 40 Pro Plus (256GB/12GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 9,200; followed by installments Ksh 215 Daily for one year.

Infinix Note 40 Pro Plus Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 108MP F1.8 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Video Recording | 2K 30fps Full HD 60/30fps Dual-view Video |
| Rear Camera Features | Ultra Night Portrait Panorama HDR / Bokeh PDAF OIS Dual LED Flash |
| Front Camera | 32MP F2.2 |
| Front Camera Features | AI Beauty HDR Face Unlock Dual LED Flash Full HD 30fps |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS2.2 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (FHD+) |
| Display Type | AMOLED Screen 1.07Billion Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | Curved Display 120Hz Refresh Rate 1300 Nits Peak Brightness Corning Gorilla Glass 93.60% Screen to Body Ratio DCI-P3 Wide Colour Gamut |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 4600mAh Li-Po |
| Battery Features | 100W All-Round FastCharge2.0 20W Wireless MagCharge Reverse Wired and Wireless Charging Up to 50% in 12 Min |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 14 XOS 14 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7020 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Platform Features | IP53 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio X-Axis Linear Motor Up to 2 Years OS Upgrades Up to 3 Years Security Patches |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS / Glonass Beidou / Galileo QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB Type-C |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | G-SENSOR E-COMPASS GYROSCOPE LIGHT SENSOR PROXIMITY SENSOR X-AXIS MOTOR SAR SENSOR INFRARED |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.3 x 74.5 x 8.1 mm |
| Body | Plastic Body Rounded Edges |
| Weight | 196 g |
| Colors | Vintage Green Obsidian Black |
| In the Box | Infinix Note 40 Pro Plus Handset Quick Start Guide Data Cable (USB C-to-C) SIM Ejection Tool 24 Months Warranty |
| Other Names | Infinix Note 40 Pro+ Note 40 Pro+ 5G |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Price in Kenya | Ksh 45,500 |
| Lipa Pole Pole Price | Ksh 9,200 Deposit Installments of Ksh 215 Daily |
| Availability | Available since March 2024 |
Additional information
| Main Camera | 108MP |
|---|---|
| Front Camera | 32MP |
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 4600mAh |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Note Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Note 40 Pro+ 5G (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 4600mAh)” Cancel reply
About brand
Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-5%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 2,900 – KSh 3,400Price range: KSh 2,900 through KSh 3,400
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.