Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
Free, Same Day Delivery. Payment on Delivery.
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500 Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200.
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
Category: Infinix
- Up to 2 Years Warranty – Full manufacturer protection
- Brand New & Sealed – Original devices, untouched, with genuine accessories.
- Flexible Payment Plans – Choose weekly or daily payments that fit your budget.
- Free Same-Day Delivery – Fast delivery with payment on delivery option.
- In-Store Pickup in Nairobi, Mombasa, Nakuru.
-
NEW AL NOOR EXHIBITIONS, 1st Floor, Shop B20. Taveta Road, Nairobi CBD.
-
Calls/WhatsApp: 0721-114-168
Description
The new Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB) is available on lipa pole pole at a deposit of Ksh 6,200; followed by installments of Ksh 170 Daily for one year.
Infinix Note Edge 5G Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP Pro-Level Camera |
| Video Recording | 2K at 30FPS 1080P at 30FPS/ 60FPS 720P at 30FPS Slow Motion: 720P at 120FPS |
| Rear Camera Features | 50MP main rear camera f/1.8 aperture 0.8μm pixel size Rear dual flash AI CAM shooting mode Portrait mode Super Night mode Video and Vlog modes Slow Motion and Time-Lapse Dual Video, Panorama, Pro Sky Shop and Documents modes Dual LED Flash |
| Front Camera | 13MP F2.2 |
| Front Camera Features | f/2.2 aperture 82° wide field of view Front video recording AI CAM selfie mode Portrait mode Super Night selfie mode Time-Lapse |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB LPDDR5X 8GB Extended RAM |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1208 x 2644 Pixels (1.5k) |
| Display Type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Display Features | 93.4% screen-to-body ratio 60Hz / 90Hz / 120Hz refresh rate LTPS AMOLED panel Corning® Gorilla® Glass 7i protection 700 nits typical brightness 1600 nits HBM brightness 4500 nits peak brightness 100% DCI-P3 colour gamut Up to 240Hz touch sampling rate Up to 2800Hz instant touch sampling rate Up to 2160Hz PWM dimming Always-On Display supported TÜV Low Blue Light certified |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6500mAh Li-ion |
| Battery Features | 45W Fast Charging 10W Reverse Wired Charging Bypass Charging 100% Charge in 66 Min FastCharge 3.0 |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, HiOS 16 3-Year OS Updates |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core (6nm) 810,000 AnTuTu Performance Score (V11) Up to 62% faster than competitors 25% Smoother multitasking 3.27Gbps Max Download Speed Up to 990% faster than competitors Up to 90 FPS Full frame rate gaming |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 |
| GPU | Mali-G610 GPU |
| Platform Features | IP65 Dust and Water Resistant 5-Year Security Updates |
| AI Features | Infinix AI Studio AI Blaster |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS, BeiDou, QZSS GLONASS, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Earjack | USB TYPE-C |
| Audio | Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Audio Hi-Res Audio |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Compass Ambient Light Proximity Gyro Heart Rate SpO2 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm |
| Body | Ultra-slim 7.2mm body 3D Golden Curved Screen Contoured Edges One-Tap Button |
| Weight | 190 g |
| Colors | Shadow Black Stellar Blue Silk Green |
| In the Box | Infinix Note Edge 5G Quick Start Guide USB Type-C Cable Charger Sim Ejector Warranty Card |
| Other Names | Note Edge 5G |
| PRICING & AVAILABILITY | |
| Cash Price in Kenya | Ksh 35,000 |
| Availability | Available since January 2026 |
Note Edge Payment Plans
| Note Edge 5G 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 6,200 |
| 12 Months Plan | Ksh 170 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 202 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 257 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 290 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 422 Daily |
Additional information
| Main Camera | 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 13MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Infinix Note Series |
| Deposit | Ksh 7k to 10k |
| Display Type | Curved Display |
Reviews (0)
Be the first to review “Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)” Cancel reply
About brand
Shop a wide range of Mogo lipa pole pole phones from Tecno, Infinix, and Itel, with affordable initial deposits starting from Ksh 2,000 and daily installments between Ksh 60 and Ksh 250 for one year.Shop for the latest phones on the Onfon lipa pole pole payment plan, from top brands like Oppo, Vivo, Tecno, Infinix, Redmi, Philips, Itel and Realme.
YOU MAY ALSO LIKE…
-
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
KSh 13,500Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
KSh 7,000Original price was: KSh 7,000.KSh 6,300Current price is: KSh 6,300. -
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 5,700Current price is: KSh 5,700. -
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 2,000 – KSh 3,200Price range: KSh 2,000 through KSh 3,200
-
Vivo Y31d (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 7200mAh)
KSh 5,800 – KSh 6,400Price range: KSh 5,800 through KSh 6,400
-
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
KSh 6,500Original price was: KSh 6,500.KSh 6,200Current price is: KSh 6,200. -
Oppo A6x (256GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 3,500 – KSh 4,400Price range: KSh 3,500 through KSh 4,400
Related Smartphones
-8%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60 Pro+ (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5160mAh)
KSh 5,300 – KSh 6,000Price range: KSh 5,300 through KSh 6,000
-11%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Infinix Hot 60i (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5160mAh)
KSh 2,900 – KSh 3,400Price range: KSh 2,900 through KSh 3,400
-10%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.